Hírek
« vissza « előző hír | következő hír »
Zivojnovic-díjban részesült dr. Kuhn Ferenc, a PTE vendégprofesszora
2024. november 28, csütörtök
Az Európai Vitreoretinális Társaság november 14-17. között rendezte idei, immár 21. konferenciáját Budapesten. Az EVRS (European VitreoRetinal Society) a vitreoretinális sebészet és a retina betegségeinek kezelésére specializálódott orvosokat és kutatókat fogja össze. A szakmai találkozón adták át a vitreoretinális sebészet területének egyik legrangosabb kitüntetését, a Zivojnovic díjat, amit dr. Kuhn Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Szemészeti Klinikájának vendégprofesszora vehetett át.
Az Európai Vitreoretinális Társaság célja a tudásmegosztás, az innovációk előmozdítása, valamint a vitreoretinális kezelések fejlesztése és népszerűsítése világszerte. Az EVRS fontos szerepet játszik a nemzetközi együttműködésben, támogatja a fiatal szakemberek képzését, hozzájárulva a vitreoretinális sebészet fejlődéséhez. A szakmai társaság minden évben rendez konferenciát, melyre a világ bármely részéből érkezhetnek előadók és hallgatók is. Idén is számos előadást és „élő sebészeti videót” láthattak a résztvevők. Szó esett a legújabb műtéti technikákról és sebészi eszközökről, valamint az ezekkel kapcsolatos tapasztalatokról is.
A Relja Zivojnovic-díj a vitreoretinális sebészet területének egyik legrangosabb kitüntetése. Az elismerést dr. Relja Zivojnovicról nevezték el, aki úttörő szerepet játszott a retina- és üvegtestsebészet fejlesztésében. A díjjal azokat a szakembereket jutalmazzák, akik életművükkel járultak hozzá a vitreoretinális sebészet tudományának, oktatásának, illetve gyakorlati alkalmazásának előmozdításához.
Dr. Kuhn Ferenc nemzetközileg elismert magyar szemészprofesszor, a vitreoretinális betegségek és a szemsérülések kezelésének egyik úttörője. 1977-ben summa cum laude végzett a Pécsi Tudományegyetemen, majd 1981-ben szemészeti szakvizsgát szerzett. Karrierje során számos európai és amerikai intézményben dolgozott, beleértve az Alabama Egyetemet Birminghamben, ahol 1996-ban lett klinikai szemészeti docens. 2003-ban a Pécsi Tudományegyetem professzorává nevezték ki, és több európai egyetemen is oktatói státuszban van.
A professzor a szemsérülések epidemiológiájának és kezelésének vezető szakértője. Megalkotta a Birminghami Szemtrauma Terminológiát (BETT), amit nemzetközi szabványnak tekintenek a szemsérülések osztályozásában, emellett kulcsszerepet játszott az Egyesült Államok szemsérülési regiszterének létrehozásában, ami 25 országban szolgált modellként hasonló rendszerekhez. Kifejlesztette az Ocular Trauma Score-t is, ami segít előrejelezni a sérült szem gyógyulási esélyeit. Tudományos munkássága lenyűgöző: több mint 200 publikációt jegyez, és számos nemzetközi tudományos konferencián vett részt meghívott előadóként. Elnöke volt az Amerikai és Nemzetközi Szemtrauma Társaságnak is. Munkásságát számos díjjal ismerték el.