Hírek
« vissza « előző hír | következő hír »
Távprogramozásra képes, újratölthető mély agyi stimulációs rendszer ültettek be Pécsett
2025. február 19, szerda
Kelet-Közép Európában elsőként a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának Neurológiai Klinikáján ültettek be távprogramozásra képes, újratölthető mély agyi stimulációs rendszert a napokban. A Parkinson-kór, a disztónia és a különböző eredetű remegések tüneti javulását elősegítő agyi stimulációs rendszert az Amerikai Egyesült Államok és Németország után elsőként Pécsett vezették be.
A mély agyi stimulációs kezelés során egy agyi pacemaker (stimulátor) által leadott elektromos ingerléssel lehet az agyi működést normalizálni, ami a Parkinson-kór, a disztónia és a különböző eredetű remegések tüneti javulását eredményezi. A mély agyi stimuláció biztonságos eljárás, ami gyermekkori disztóniában (kóros izom-összehúzódások által kiváltott, kóros testtartással, végtagtartással és akaratlan mozgással járó állapot) már hétéves kortól alkalmazható.
A beültetést végző orvosi team szakmai vezetője, dr. Kovács Norbert professzor, a PTE KK Neurológiai Klinika egyetemi tanára a forradalmi eljárás kapcsán elmondta: „A nagy stimulációs energiaigényű betegeink számára jelent újítást a távprogramozásra alkalmas, újratölthető rendszerek bevezetése. Disztónia és Parkinson-kór esetében ezek akár 20-25 évig is képesek lehetnek a beteg kezelésére. Számukra így egyszerre válik elérhetővé a távprogramozás lehetősége, és a több évtizedig működőképes, mély agyi stimulációs rendszerek előnye.”
A Pécsi Tudományegyetemen 2001 óta már több mint 500 beteg, köztük sok gyermek részesült mély agyi stimulációs kezelésben, ami a társadalombiztosítás által támogatott eljárás. A stimulátor időszakos beállítása és ellenőrzése sokáig csak személyes vizsgálattal volt megoldható, ami a klinikától távol élő páciensek számára jelentős terhet jelentett.
2022 augusztusában Kelet-Közép Európában először egy új, távprogramozást lehetővé tevő rendszert vezettek be a PTE KK Neurológiai Klinikáján a krónikus fájdalom, vagy mozgászavarok miatt neuromodulációs terápiában részesülő páciensek számára. A távprogramozás célja, hogy javítsa azon mély agyi stimulációs vagy gerincvelő-stimulációs kezelésben részesülő betegek ellátását, akik messze laknak a programozó centrumtól, vagy pedig külső körülmények miatt nem tudják a szakorvosukat felkeresni.
A Pécsett 2022-ben bevezetett távprogramozási rendszer eddig kizárólag a nem újratölthető, mély agyi stimulációs rendszereknél volt használható, amik hátránya, hogy 3-6 évente generátorcsere válhat szükségessé. Ehhez képest jelent óriási előrelépést a most először beültetett, újratölthető, távprogramozásra is alkalmas, mély agyi stimulációs rendszer.
A Parkinson-kór a második leggyakoribb idegrendszeri leépüléssel járó kórkép, melynek előfordulása az utóbbi 20 évben megduplázódott. A meglassultsággal, ügyetlenséggel és időszakos remegéssel járó kórral egyre gyakrabban találkozhatunk a fiatal és munkaképes korosztályban is. A betegség nagyon sokszor korai nyugdíjazáshoz vezet. A mély agyi stimuláció az olyan Parkinson-kóros betegeknek nyújt jelentős életminőségbeli javulást, akiknél a kombinált gyógyszeres kezelés már csak korlátozott hatékonyságú. A kezelés az életminőség megőrzésén és javításán túl segít a munkaképesség megőrzésében is.
Forrás:
PTE