Hírek
« vissza « előző hír | következő hír »
„Intelligencia is szükséges a gyógyításhoz” - felavatták a végzős orvostanhallgatókat
2025. június 30, hétfő
Június 28-án tartották a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán az orvosavatásokat a dr. Romhányi György aulában. A magyar programban 142-en végeztek, őket délelőtt, az angol és német programban végzett, 136 fiatalt pedig kora délután ünnepelték.
„Arra kell törekedniük, hogy tudásbázisukat folyamatosan fejlesszék, ám a tudás nem elegendő, intelligencia is szükséges a gyógyításhoz. Bízom abban, hogy utóbbi megszerzéséhez is hozzájárultak az elmúlt évek” - mondta ünnepi beszédében dr. Miseta Attila professzor, a Pécsi Tudományegyetem rektora, aki hozzátette, hogy a doktori fokozat nem a végállomást jelöli, hanem egy új kezdetet, meghívást egy élethosszig tartó fejlődésre.
Kiemelte: fontos látniuk az embert a tünetegyüttes mögött, ami különösen lényeges a mai, technológia-központú világban.
A rektor szólt a megfelelő kommunikáció, a hatékony megbeszélések jelentőségéről a konfliktusok kezelésében, amiben a jövő generációjának is felelőssége van, valamint említést tett a mesterséges intelligencia előnyeiről és hátrányairól is. Felhívta a figyelmet, hogy használata ne árnyékolja be a kritikai gondolkodást, a problémamegoldó-képességet.
Az avatási ünnepségen 2022-től motivációs beszédet is hallhatnak az orvosjelöltek a pécsi orvoskaron, illetve a Pécsi Orvostudományi Egyetemen végzett, egykori hallgatóktól. Idén dr. Fariborz Bagheri professzor mondta el gondolatait, aki urológus-sebészként dolgozik Dubaiban. Orvosi pályafutását az Amerikai Egyesült Államokban kezdte, majd számos európai országban folytatta. Több mint 25 éves tapasztalattal rendelkezik az urológia területén, nők és férfiak általános urológiájával foglalkozik, beleértve az genitourináris traktus fertőzéseit és sérüléseit. Magas szintű jártassággal rendelkezik laparoszkópos és robotsebészeti beavatkozásokban, felső-alsó húgyúti endoszkópos és lézeres eljárásokban. A nyílt urológiai műtétekben is komoly tapasztalata van, a női vizeletinkontinencia és az uroonkológiai, továbbá a férfiakat érintő andrológiai betegségek terén is, beleértve a konzervatív és sebészeti kezeléseket. Oktatja és mentorálja a laparoszkópos és endourológiai eljárásokat. Folyékonyan beszél angolul, arabul, magyarul, perzsául, achomiul és urdu nyelven, írásban az angol nyelvet részesíti előnyben. Az a legfontosabb számára, hogy páciensei egészségesen és boldogan távozzanak a kezelések után.
„Én is itt ültem 31 évvel ezelőtt. Tele voltam álmokkal, kérdésekkel, reményekkel és félelmekkel – ahogyan most talán Önök is. Azóta bejártam a világot, dolgoztam vezető kórházakban, és a szakmámban két Guinness-rekordot is elértem. De mindezeknél sokkal fontosabbak azok az emberek, akiket szolgálhattam, és azok az értékek, amikről itt, ezen az egyetemen bizonyosodhattam meg. A mai világban – talán minden korábbinál jobban – gyógyítókra van szükség, nem csupán orvosokra” - hangsúlyozta dr. Fariborz Bagheri professzor.
Úgy vélte, hogy a szakmai és emberi siker hat alapvető pilléren nyugszik: ne ártsunk senkinek és önmagunknak sem; legyen célunk; legyenek mentoraink, akiktől tanulhatunk; legyünk fegyelmezettek; legyünk rendszerezettek, használjuk bölcsen az időt; legyen kitartásunk, ne adjuk fel!
Dr. Fariborz Bagheri professzor beszéde után következett az orvosi eskü, majd az avatandók dr. Nyitrai Miklós dékán elé járultak, hogy az Általános Orvostudományi Kar doktorai nevében kézadással is doktorrá fogadja őket. A summa cum laude minősítéssel végzők Erzsébet-gyűrűt is kaptak.
Az ünnepség végén a frissen avatott doktorok nevében dr. Szkevisz Marcell mondott köszönetet, majd több éves kimagasló demonstrátori tevékenységéért oklevelet vehetett át dr. Peresztegi Míra Zsófia.
Az újonnan felavatott diplomások nevében dr. Zsiros Anna szólt oktatóikhoz és családtagjaikhoz. Elmondta, hogy hatalmas büszkeséggel néz végig társain. Felidézte az elmúlt évek jeles eseményeit, meghatározó emlékeit, a tudás megszerzésének göröngyös útjait, és azt is, milyen sokat adott számukra a város, Pécs, ami az otthonukká vált. Köszönetét fejezte ki oktatóiknak, családtagjaiknak, barátaiknak és évfolyamtársainak is, akik mindannyian hozzájárultak ahhoz, hogy diplomájukat a kezükben foghassák.
Az angol és a német programban végzett hallgatók ünnepélyes avatója a magyarhoz hasonló forgatókönyv mentén zajlott 14 órától. Őket dr. Gallyas Ferenc professzor, az Angol Program Bizottság vezetője köszöntötte angolul, dr. Than Péter professzor, a Német Program Bizottság elnöke németül, majd dr. Fariborz Bagheri professzor mondta el motivációs beszédét. Az avatás után köszönetét dr. Seperh Hatami fejezte ki angolul és dr. Awa Nikou németül.
Az ünnepségen átadták azt a díjat, amit a kar dr. Mestyán Gyula gyermekgyógyász professzor emlékére alapított, és amire a kiemelkedő TDK-munkát felmutató, végzős hallgatók pályázhattak. A Tudományos Diákköri Tanács döntése alapján idén dr. Jessica Seetge nyerte el az elismerést. Kimagasló demonstrátori tevékenységéért dr. Sopehr Hatamit díjazták.
Az ünnepség végén az újonnan felavatott diplomások nevében angolul dr. Naader Karimi, németül dr. Jessica Seetge mondott köszönetet oktatóiknak és családtagjaiknak.
Kapcsolódó galériák:
Fotók:
Verébi Dávid