Menu

Hírek

« vissza « előző hír | következő hír »

Az egészségügy területéről is születtek nyertes pályázatok a Smart University Programban

2025. július 14, hétfő

Sikeresen lezárult a Smart University Program keretében meghirdetett, belső egyetemi pályázat. A nyertesek között szerepelnek egészségügyi szakemberek is, kutatók és klinikusok – írja az univpecs.com.

Az írásból kiderül, hogy a PTE kiemelkedő, több területet is felölelő adatvagyonnal rendelkezik és számos kutatási, oktatási feladatot lát el, amelyek a mesterséges intelligencia eszközével tovább fejleszthetőek. A pályázat előzménye az a felismerés, hogy a technológia fejlődése lehetőséget biztosít a belső folyamatok hatékonyságának növelésére, a tudományos eredmények fokozására és piacképes szolgáltatások létrehozására. Ezt fogja össze a hazai felsőoktatási intézmények sorában is unikálisnak számító egyetemi kezdeményezés, a Smart University Program.

Az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány támogatásával megvalósult belső pályázati kiírás lehetőséget kínált a már futó, vagy gyors fejlesztési potenciált kínáló, mesterséges intelligencia alapú projektek megvalósítására. A három beadási határidőre összesen 31 pályázat érkezett, főként az oktatás-kutatás területéről, de az egészségügy is kiemelkedően szerepelt, mint jelentős innovációs potenciállal bíró szektor, és számos kezdeményezés érkezett egyéb innovatív szolgáltatásfejlesztésre vonatkozóan is az adminisztratív területről.

Az univpecs.com információja szerint a beérkezett 31 pályázat közül a bírálati folyamat és a titkos szavazás eredményeképp 12 projektet javasolt támogatásra a rektori vezetés. A támogatott pályázatok teljes költségvetése megközelítette a rendelkezésre álló 122 millió forintos keretösszeget. A nyertes projektek „kiemelt projekt” címet kaptak, ami biztosítja számukra a PTE pénzügyi hátterét a támogatott fejlesztési időszakban. Az elképzelések megvalósítása augusztustól kezdődhet és a legtöbb projekt megvalósítási ideje 10 hónap.

A nyertes pályázatok között szerepel dr. Orsi Gergelynek, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Idegsebészeti Klinika tudományos munkatársának dolgozata, „Mesterséges intelligencia alapú keresőmotor fejlesztése a radiológus szakorvosképzés segítésére” címmel; dr. Nagy Szilvia Anettnek, a Pécsi Diagnosztikai Központ kutatójának, a PTE Szentágothai János Kutatóközpont tudományos munkatársának „Lézió-klasszifikáció mesterséges intelligenciával” című munkája; dr. Tornyos Dánielnek, a PTE Klinikai Központ Szívgyógyászati Klinika egyetemi tanársegédjének „Gépi tanulási és 3D rekonstrukciós eljárások alkalmazása a koronária angiográfia technikájának és kiértékelésének fejlesztésében” című pályázata, valamint Bikki Dánielnek, a PTE Klinikai Központ Sürgősségi Klinika segédápolójának „Adatvezérelt egészségügy: mesterséges intelligencia szerepe a klinikai adatgyűjtésben” című dolgozata.


Gratulálunk a nyertes pályázóknak!

Forrás:

univpecs.com