Hírek
« vissza « előző hír | következő hír »
Dolgozói elköteleződésvizsgálat a PTE ÁOK-n
2022. május 3, kedd
A pécsi orvoskar munkatársainak 41,5%-a úgy gondolja, hogy inspiráló munkahelyen dolgozik, amit szívesen ajánlana legjobb barátjának is – derült ki a legfrissebb dolgozói elégedettség- és elköteleződés-vizsgálatból, mely azt is megmutatta, hogy a kar küldetése sikerrel integrálódott az intézményi köztudatba.
2019-től kezdődően – az utóbbi két évben a PotePillars Well-Being koncepciójához kapcsolódóan – immáron harmadik éve mérjük fel a PTE ÁOK dolgozóinak elégedettségét és elköteleződését a kar iránt. A vizsgálattal olyan kérdésekre fókuszálunk, mint a karral való általános elégedettség, a munkahelyi well-beinghez hozzájáruló tényezők fontossága és az ezzel kapcsolatos elégedettség, valamint minden évben felmérjük azokat az ötleteket, fejlesztési javaslatokat is, melyek a kart még jobb munkahellyé tehetik a munkatársak szerint.
A kutatás célja, hogy a kar vezetése visszajelzést kapjon a munkatársak aktuális elégedettségéről, illetve a kutatás során kapott javaslatokat és észrevételeket a kar fejlesztési koncepciójába is beépítsük.
A legfrissebb vizsgálat az előző évekhez képest kevesebb munkatársat mozgatott meg, összesen 241 fő töltötte ki a kérdőívet, míg az előző évben ez a szám 307 fő volt. A válaszadók számának csökkenésétől függetlenül a minta összetétele minden évben nagyon hasonló mintázatot mutat mind a válaszadók neme (56% nő, 44% férfi), kora (legnagyobb arányban, 36%-ban a 41-50 éves korcsoport tagjai válaszoltak) és beosztása tekintetében is. A válaszok közel fele az elméleti intézetek munkatársaitól érkezett, majd a klinikák és a Dékáni Hivatal alá tartozó egységek munkatársai voltak a legaktívabbak.
A válaszadók a karral való elégedettséget 10-es skálán mérve a kart átlagosan 7,5-ös szintre értékelik, ami minimális visszaesést jelent a korábbi év 7,61-es értékéhez képest, ugyanakkor az előző évi 40%-ról 41,5%-ra nőtt azon munkatársak aránya, akik úgy gondolják, hogy inspiráló munkahely az ÁOK, melyet szívesen ajánlanának barátjuknak is.
A munkahelyi elköteleződéshez kapcsolódó 12 különböző területtel kapcsolatban rákérdezünk azok fontosságára, és az ezekkel kapcsolatos elégedettségre is, majd e kettő különbségéből (GAP=fontosság-elégedettség) meghatároztuk, hogy az elvárásokhoz képest mely területeken van túlteljesítés, és hol vannak a fejlesztendő területek.
A legutolsó felmérésből az látszik, hogy a kar küldetéséhez való hozzájárulás, a munkahelyen szerzett barátok, valamint a mérhető teljesítmény azok a területek, ahol munkatársaink elégedettsége meghaladja ezek fontosságát. A korábbi évekhez hasonlóan azonban nagy (5 fokú skálán -1,17 pontos) elmaradást érzékelnek a kari infrastruktúra terén, valamint a személyes erősségeik kihasználásában a munkavégzés során (GAP= -0,89). Az eredmények szerint nagyobb igény mutatkozik a rendszeres visszajelzésekre is a vezetőtől (GAP=-0,84). A válaszok alapján a jelenleginél nagyobb igény mutatkozik a munkahelyi fejlődési lehetőségekre (GAP= -0,67) is.
Megvizsgáltuk, hogy mit gondolnak a munkatársak arról, hogy hogyan válhatna a PTE ÁOK még jobb munkahellyé. A fejlesztési ötletek között szerepeltek a béren kívül jutatások bevezetése, a teljesítményértékelő rendszer (TÉR) fejlesztése, a kari infrastruktúra javítása, valamint az adminisztrációs folyamatok gyorsaságának és hatékonyságának javítása. Igény mutatkozik a szakmai fejlődési lehetőségek biztosítására, valamint a szervezeti kommunikáció fejlesztésére is.
Az eredményekből látszik, hogy az elmúlt évekhez képest a kar küldetése bekerült a köztudatba, így egyszerűbbé válik annak eldöntése, hogy a munkavégzés mennyire szolgálja a kar küldetésének megvalósítását. Ugyanakkor az is látszik, hogy nagy igény van a szervezeti kultúra és szervezeti kommunikáció fejlesztésére, valamint a visszajelzés kultúrájának kialakítására. Ezeket a célokat támogatja „A kiemelkedően eredményes emberek 7 szokása” tréningsorozat, mely a kar szervezeti kultúrájának alapját képezi, valamint közös nyelvet biztosít a kar munkatársai számára. A visszajelzés kultúrája kapcsán pedig kiemelten fontos terület a kari vezetők képzése, támogatása a vezetői skillek fejlesztése érdekében.
Minden munkatársunknak nagyon köszönjük azt az időt és energiát, amit a kérdőív kitöltésére fordítottak, és visszajelzésükkel segítik a kari vezetés munkáját.