Menu

Hírek

« vissza « előző hír | következő hír »

Junior Prima Díjat kapott dr. Erdő-Bonyár Szabina egyetemi tanársegéd

2024. december 11, szerda

Tíz tehetséges, fiatal tudós kimagasló munkáját ismerte el a Magyar Fejlesztési Bank a Junior Prima Díj „magyar tudomány” kategóriájában. Az idén 18. alkalommal átadott díjakat dr. Sipos-Tompa Leventétől, a Magyar Fejlesztési Bank elnök-vezérigazgatójától és Zátrok Ildikótól, a Magyar Fejlesztési Bank ügyvezető igazgatójától vehették át a díjazottak a Magyar Tudományos Akadémia épületében, november 29-én. Junior Prima Díjat kapott dr. Erdő-Bonyár Szabina, a PTE Általános Orvostudományi Kar Immunológiai és Biotechnológiai Intézetének egyetemi tanársegédje is.

A Magyar Fejlesztési Bank és a Prima Primissima Alapítvány 2007-ben hívta életre a Junior Prima Díj „magyar tudomány” kategóriáját. Az elismerést azok a 33 évnél fiatalabb tudósok kaphatják meg, akik kimagasló tudományos munkájukkal, nemzetközi eredményeikkel, oktatási- és közösségépítő tevékenységükkel jelentősen hozzájárulnak a magyar tudomány fejlődéséhez. A fiatal tehetségeket idén is az MFB felkérésére összeült szakmai bizottság választotta ki.

Dr. Erdő-Bonyár Szabina tudományos munkásságáról a Junior Prima kiadványban a következőket írják:

„Munkájával a napjainkban a népesség egyre nagyobb hányadát érintő autoimmun betegségek létrejöttének alapjaira, és azok terápiás, illetve diagnosztikai célpontjaira keres választ. Ezzel a krónikus, progresszív lefolyású megbetegedések időben történő felismeréséhez járul hozzá, ami nemcsak a betegek számára, de társadalmi szinten is óriási jelentőséggel bír, a betegek munkába állása és aktivitásának megőrzése miatt”.

Dr. Erdő-Bonyár Szabina biológus, egyetemi tanársegéd a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Immunológiai és Biotechnológiai Intézetében, emellett a Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium keretein belül is dolgozik, ahol az autoimmun betegségek immunológiai vonatkozásai mellett a reprodukcióval való összefüggéseinek a megismerésén dolgozik. 2023-ban szerezte meg PhD-fokozatát az „Autoimmun betegségek patomechanizmusának, és a betegség aktivitását jelző sejtes és molekuláris biomarkerek vizsgálata” témában.

2021-ben elnyerte az MTA Visegrádi Csoport „Young Researcher Award” címét, többször megkapta az Új Nemzeti Kiválósági Program és a PTE Intézményi Szakmai Tudományos ösztöndíját. 2024-ben a Romhányi György Alapítvány fiatal kutatói díját nyerte el, 2022-ben a PTE ÁOK Kiváló Szerző Díját.

A koronavírus-járvány idején aktívan részt vett az Immunológiai és Biotechnológiai Intézet új profiljaként szolgáló SARS-CoV2 szerológiai és sejtes immunológiai, valamint multiplex citokin-vizsgálataiban, valamint az új típusú SARS-CoV2 védőoltásokra adott immunválasz és a természetes autoantitestek összehasonlító elemzésében.

Számos hazai és nemzetközi folyóiratban jelentek meg közleményei, többségükben első szerző.

„Ez a díj óriási megtiszteltetés számomra, és még most is hihetetlen, hogy a tíz legtehetségesebb fiatal közé választottak. A Magyar Fejlesztési Bank, a Prima Primissima Alapítvány és a Magyar Tudományos Akadémia mellett köszönettel tartozom a PTE KK Immunológiai és Biotechnológiai Intézetének, különösen dr. Berki Tímea professzor asszonynak és dr. Simon Diána egyetemi docensnek, hogy lehetővé tették a vizsgálataimat. A díj megerősítést jelent, hogy jó úton járok, minden kutatásra fordított idő és energia megéri, másrészt motivál is, hogy a jövőben még elszántabban folytassam a munkám” - nyilatkozta.

Dr. Erdő-Bonyár Szabinát személyes indíttatása is vezérelte abban, hogy az autoimmun betegségek vizsgálatába fogjon, mivel a családtagjai és az ismerősei között is többen szenvednek ezekben. Emellett nagyon érdekesnek is találja, hogy vajon a szervezet miért fordul maga ellen.

 „Azért is tartom nagyon fontosnak az autoimmun betegségekkel kapcsolatos kutatásokat, mivel a népesség egyre nagyobb hányadát érintik. Sajnos ma még gyógyíthatatlanok, kialakulásuk és lefolyásuk kapcsán is számos kérdés tisztázatlan, van tehát min dolgozni” - tette hozzá.

Forrás:

primaprimissima.hu

Fotó:

Prima Primissima Alapítvány